Historie dvora

Víska Podolí, v níž se nachází náš poplužní dvůr, se nachází v jihovýchodní části benešovského okresu, jen něco málo přes kilometr jižně od obce Odlochovice.
Podolí, jak už sám název napovídá, je umístěno v mírném údolí v krajině, kterou lze označit za typicky českou – kopcovitá s četnými poli, menšími lesními úseky, rybníky, potoky a vesnicemi, v níž jsou dominantami sídel sakrální stavby – kostely, v menších sídlech pak kapličky. Volná krajina je protkána sítí polních cest, alejemi a rozcestími s křížky.

Hned na počátku si musíme definovat dva základní pojmy, s nimiž se budeme v dalším textu často setkávat – poplužní dvůr s poplužím a kmetcí dvůr. Poplužní dvůr, jinak též panský či vrchnostenský, náležel vrchnosti, která jej měla ve vlastní režii. Její zaměstnanci vykonávali běžné zemědělské práce. Poplužím se nazývají pozemky náležející ke dvoru. Naproti tomu kmetcí dvůr nebo statek užíval poddaný sedlák a za obhospodařování polí platil vrchnosti poplatek (činži).

Poplužní dvůr sloužil, řečeno moderními slovy, k zemědělské výrobě v přímé vrchnostenské správě. Zatímco od sedláků vlastník panství vybíral za jejich hospodaření daně ať už peněžní, nebo ve formě naturálních dávek, panské dvory zajišťovaly vrchnosti rostlinnou i zemědělskou produkci k vlastní spotřebě a samozřejmě také k prodeji. Byla to jedna z forem vrchnostenského podnikání hned vedle spravování mlýnů (či jejich pronájmu), rybníkářství, chovu ovcí a skotu, pivovarnictví a provozování hospod. Poplužní dvůr se příliš nelišil od selských gruntů, rozdílná byla jeho velikost a rozloha polností k panskému dvoru náležejících.

Historie Podolí do začátku 17. století

Úplně nejstarší zmínka, jíž Podolí vstupuje do historického povědomí, je z 1. října 1390. Tehdy před úředníky desek zemských předstoupila Kateřina, vdova po Johánkovi z Křešic, a prohlásila, že své dědictví: dvůr poplužní s úrokem 2 kop grošů s poli, loukami, lesy, rybníky ve Lhýšově, v Odlochovicích rybník s mlýnem a dvůr kmetcí, v Bořkovicích 2 kopy úroků se třemi kmetcími dvory a v Podolí rybník s poli, loukami, lesy a dalšími dědičně prodala Příbíkovi z Odlochovic a Janovi, bratrům svým, za 60 kop grošů. Kateřina neměla důvod majetek držet, protože měla pouze dceru Kláru, která vstoupila do kláštera.

Rytíři z Odlochovic po krátké době zboží v Podolí a Lhýšově patrně prodali, o čemž nás přesvědčuje transakce, jíž Rynárt z Odlochovic nemaje potomky, prodal své zboží strýcům Chvalovi z Chmelného a Mikšovi z Nosákova. V listině o prodeji z 23. října 1426 je jmenováno několik vesnic v Čechách i na Moravě, lokality Podolí a Lhýšov však mezi nimi nejsou uvedeny.

Druhá zmínka je jen o šest let mladší. Jakýsi Beneš z Podolé (sic!) držel nějaký dvůr v Podolí. Po jeho smrti pozůstalá vdova Příba v dubnu 1396 prodala své dědiny v Podolí Otradovi z Vitanovic za 20 kop grošů. Jednalo se o poddanský dvůr s jedním rádlem pole, z něhož se odváděly 2 kopy grošů. Otrad z Vitanovic, zvaný též Jan, měl syna Otrada a dceru, kterou provdal za zdejšího husitského faráře Racka. Patrně díky tomu se Otrad stal majitelem kostelních platů z Podolí a dvou dalších kostelů. Tento stav trval až do poloviny 15. století. Někdy v této době Otrad zemřel a platy z vesnic a kostelů byly prohlášeny za odúmrť, avšak král Ladislav Pohrobek je zase dal synovi zesnulého Janu Otradovi z Vitanovic. Proti tomu podala protest mladovožická obec, protože převod majetku z kostela na Otrady proběhl bez jakéhokoliv povolení a souhlasu vrchnosti. V září 1456 proto bylo vyslechnuto několik svědků, kteří potvrdili, že povinné dávky z vesnic plynuly původně do mladovožické kostelní pokladny a později do Otradovy truhly. Město Mladá Vožice uspělo pouze částečně, kostelu se vrátily jenom platy z Daměnic, podolské a pravětické Otradovi z Vitanovic zůstaly.

Našeho Podolí se týká nepochybně také zpráva z 21. prosince 1398. Toho dne Věnek z Otradovic (Červených – Jankovských) postoupil své dědictví v Otradovicích: dvůr poplužní s dvěma rádly role, v Slavíně jedno rádlo role s dvorem, v Podolí dvůr s jedním rádlem role a s dvěma statky kmetcími svým synům Markovi, Klementovi a Přibíkovi a dceři Markétě. Věnek patřil do rodu rytířů z Otradovic, kteří se později nazývali Svatbové z Otradovic.

Podolská ves patřila od svého založení do farního okrsku Šlapánova. Dne 16. prosince 1414 věnoval zdejšímu záduší kostela sv. Petra a Pavla podolský obyvatel Petr řečený Cucolt z Podolí roční důchod 25 grošů a dvě kuřata za spásu svou, rodičů a svých předků. Proti tomu se farář Petr zavázal, že každého roku bude konat zádušní mše a že pohostí dva chudé. Petr byl pravděpodobně sedlákem hospodařícím na jednom z poddanských statků.

V 80. letech 15. století držel ves Jan Polák z Podolí a na Německém Záhoří (Záhoří u Miličína). Kdo byl Jan Polák z Podolí, není zcela zřejmé. Příjmení Polák, které cituje Sedláček ve svých Hradech, zámcích a tvrzích v Čechách a také Profous v Místních jménech v Čechách s odkazem na zápis v deskách dvorských, se v samotném zápise nevyskytuje (Johannis de Podole et in Zahorzie). V této souvislosti je zajímavý jeden fakt. Významný šlechtic husitského 15. století Jan Malovec z Malovic na Pacově a v Borotíně, zdatný diplomat a blízký přítel Jiřího z Poděbrad, s nímž dobýval Prahu a bojoval proti katolické straně a později také proti Matyáši Korvínovi, měl služebníka Jana Podoláka, který v roce 1446 koupil od Oldřicha z Rožmberka ves Záhoří. Podolák se oženil s Kunkou z Janovic, jíž dal zapsat věnem Záhoří. Měli spolu syna Jana. Podolák sloužil věrně svému pánu a po boku Jana Malovce se nepochybně účastnil mnoha bitev. V roce 1470 se dokonce stal hlavním účastníkem sporu mezi Miličínskými a Malovcem. Spor měl hlubší kořeny a táhl se od poloviny 15. století. Miličínské panství patřilo Rožmberkům, a když se tehdejší majitel Jan z Rožmberka přidal na stranu katolické Strakonické jednoty, začal Malovec plenit a postupně si přisvojovat Rožmberkovo dominium. Konflikt gradoval v roce 1470, kdy si Jan Malovec na Borotíně dělal nárok i na daně z Miličína. Tehdy úředníci pana z Rožmberka spolu s některými měšťany zajali Jana Podoláka a poslali jej před soud do Soběslavi. Ze zdejšího vězení ho vysvobodil Malovec, takže k soudu nedošlo. Před rokem 1487 rekovné dějiny majitelů dvora v Podolí náhle skončily. Během velmi krátké doby zemřel jak Jan Podolák, tak také vdova Kunka z Janovic a téhož roku, jak již víme, rovněž Jan z Podolí. O odúmrť usiloval Jan Malovec, ale i ten následujícího roku skonal.

Nakonec máme zprávy také o miličínském rodu Prachatických. Již někdy v 2. polovině 15. století bydlel v Miličíně Jan Prachatický, řečený Stejskal, který před rokem 1473 držel v Podolí kmetcí dvůr a také statek v Kondraci. Rodinný majetek převzal Janův syn Václav Prachatický z Miličína. Po požáru desek zemských roku 1541 si nechal Václav obnovit vklad. Předstoupil tedy před úředníky a „oznámil p[ánům], že dědictví svého, v Podolí dvoruov k[metcích] s p[poplužím], což tu má, v Kundraci dvuoru pop[lužního] s pop[lužím] vysazeného v plat s dědinami, lukami, lesy, rybníčky i se vším s panstvím v tých mezech a h[ra]nicích, v nichž to dědictví jeho od starodávna záleží, že toho všeho po někdy Janovi Stejskalovi otci svém.“ Pro potvrzení svého nároku na majetek uvedl, že již jeho otec Jan Stejskal „víc než sedmdesát let v pokojném držení a užívání byl jest.

Po této zmínce ves Podolí včetně dvora opět mizí z historické scény, a to na dlouhou dobu. Neznámo kdy se vesnice stala součástí miličínského panství Viléma z Rožmberka, po jehož smrti zdědil veškeré statky jeho mladší bratr Petr Vok z Rožmberka. Ten se roku 1593 rozhodl Miličín včetně Podolí prodat Michalovi Špánovskému z Lisova na Pacově. Po něm drželi miličínské dominium bratři Mikuláš a Jáchym Špánovští, kteří je prodali, ovšem už bez Podolí, v září 1600 Evě Kaplířové ze Slavkova. Znovu se Podolí připomíná roku 1613 jako součást odlochovského statku.